Krzewy

Sadzenie roślin czym to się je

Sadzenie roślin czym to się je

Wyjmij roślinę z pojemnika, odwracając doniczkę i delikatnie stukając w dno doniczki lub ściskając jej boki. Większe pojemniki można odwrócić na bok i delikatnie potrząsnąć/wypchnąć roślinę. Większe rośliny mogą czasami „przywierać”, więc naciskanie boków pojemnika w niektórych miejscach często powoduje, że roślina jest luźna. Nie chwytaj rośliny za łodygę lub końcówkę ani nie podciągaj jej, aby wyjąć ją z pojemnika, ponieważ może to oddzielić roślinę od korzeni.
Ten kolejny krok ma kluczowe znaczenie w zachęcaniu korzeni nowej rośliny do szukania dobrego oparcia w glebie. Konieczne jest „szorstkowanie” bryły korzeniowej poprzez delikatne rozerwanie boków, aby utworzyć „puszystą” ziemię i bryłę korzeniową, lub nacięcie boków narzędziem, takim jak sadzarka lub nóż do korzeni/darni, aby uformować bryłę korzeniową w dość amorficznej formie. Kołowe korzenie na dole kuli należy pociągnąć, aby je wyprostować. Drzewiaste krzewy i drzewa czasami mają korzenie otaczające bryłę korzeniową. Trzeba je przeciągnąć, aby je wyprostować. Ten proces może wydawać się szkodliwy, ale w rzeczywistości znacznie stymuluje produkcję nowych korzeni. Rozbicie bryły korzeniowej poprawia również przyszłe nawadnianie, które w pełni penetruje i zwilża strefę korzeniową. W niektórych roślinach proces ten nie powinien być stosowany, w szczególności Bugenwilla i Daphne.
Umieść przygotowaną roślinę w dołku do sadzenia na wierzchu małego kopca ziemi, który dodałeś wcześniej. Rozłóż korzenie i na kopcu. Jeśli dodajesz granulki zatrzymujące wilgoć, wymieszaj teraz zgodnie ze wskazówkami. Wypełnij dziurę zmieszaną glebą, upewniając się, że całkowicie wypełniłeś glebę wokół korzeni. Roślina powinna siedzieć nieco wyżej niż dołek, aby mogła się uspokoić podczas podlewania. Mały wał można zbudować wokół większych roślin z resztkami ziemi po wykopaniu dziury, aby służyć jako zbiornik na wodę.
Podlewaj roślinę dokładnie, zaczynając od zewnątrz do środka rośliny. Gdy woda wsiąknie w glebę, ponownie podlej. Sprawdzaj glebę co drugi dzień przez pierwsze kilka tygodni, aby upewnić się, że gleba najbliżej rośliny nie jest sucha. Gleba może być wilgotna na zewnętrznej krawędzi dołka, ale wysycha szybciej, jeśli korzenie znajdują się w środku dołka.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.