Porady

Jak zostać ogrodnikiem część 2

Jak zostać ogrodnikiem część 2

Jeśli poświęcisz czas na znalezienie dobrej lokalizacji na ogród, możesz sprawić, że Twój projekt ogrodowy będzie bardziej udany. W rzeczywistości jest to jedna z naszych najlepszych wskazówek dotyczących projektowania ogrodu. Zalecamy wybór miejsca na poziomie. Zmniejsza to prawdopodobieństwo erozji lub spływania wody. Ułatwia także ogrodnictwo.
Następnie powinieneś obserwować, ile słońca otrzymuje pomieszczenie. Większość ziół, owoców i warzyw wymaga pełnego słońca lub od 6 do 8 godzin bezpośredniego nasłonecznienia dziennie. Niektóre roczne i wieloletnie kwiaty kwitną z większą ilością cienia.
Zastanów się, jak dostępny jest Twój ogród. Ogród w pobliżu domu, do którego można łatwo sięgnąć po zbiory i pielęgnację, prawdopodobnie przyciągnie więcej uwagi niż coś oddalonego.
Unikaj obszarów narażonych na silne wiatry lub nisko położonych obszarów, które mogą być kieszeniami mrozu.
Wybierz miejsce, w którym woda jest łatwo dostępna. Musisz podlewać ogród podczas sadzenia i okresów suchych.
Zastanów się, co wiąże się z oczyszczaniem terenu. Jeśli miejsce jest teraz częścią twojego trawnika, musisz usunąć darń.

Gleba jest podstawą Twojego ogrodu, ponieważ rośliny czerpią z niej składniki odżywcze. Znajomość właściwości i pH gleby może pomóc w ustaleniu, czy gleba jest odpowiednia dla Twoich roślin. Ogrodnicy często dodają do gleby ziemię ogrodową i dodatki, takie jak kompost, aby ją poprawić.
Test gleby pokazuje pH gleby. Gleba może być kwaśna, zasadowa lub obojętna. Większość roślin lubi glebę o prawie neutralnym pH. Jednak niektórzy, jak jagody, preferują gleby kwaśne.
Aby przetestować glebę, możesz kupić tester pH i zestaw do konserwacji lub wysłać go do laboratorium. Możesz również skontaktować się z lokalnym biurem doradczym uczelni, aby uzyskać informacje na temat badania gleby. Podczas testowania gleby weź w kilku miejscach plasterki gleby o głębokości około 6 cali.
Gleby są często określane jako piaszczyste, gliniaste lub gliniaste. Gleba gliniana jest idealna dla większości roślin. Gleba piaszczysta może zbyt szybko spływać, podczas gdy gleba gliniasta może zatrzymywać wodę. Oba rodzaje gleby można poprawić, dodając materię organiczną, taką jak kompost.

Jeśli twoje łóżko ogrodowe jest częścią istniejącego trawnika, trzeba będzie usunąć murawę. Następnie spulchnij glebę przez orkę lub ręczne kopanie. Jest to również dobry czas na mieszanie kompostu lub innej materii organicznej.
Weź również pod uwagę rozmiar łóżka ogrodowego. Podczas gdy grządki ogrodowe mogą różnić się wielkością, utrzymywanie ich szerokości poniżej 4 stóp pozwala na pracę w nich bez wchodzenia na nie i ubijania gleby. Niektórzy ogrodnicy robią podniesione łóżka, co jest dobrym rozwiązaniem, jeśli masz słabą glebę.
Pomyśl także o projekcie ogrodu. Sadząc rabaty kwiatowe, weź pod uwagę dojrzałą wysokość i szerokość roślin. Weź również pod uwagę kolory kwiatów i czas kwitnienia.
Podczas gdy łóżka ogrodowe mogą różnić się wielkością, podniesione łóżka mają zwykle 3 lub 4 stopy szerokości i 6 lub 8 stóp długości. Podczas gdy rabaty kwiatowe mają często 4 stopy szerokości, ich długość może się znacznie różnić.
Uprawiając ogród w grządkach, a nie w długich rzędach, możesz zmaksymalizować przestrzeń do uprawy.
Sadzenie w pojemnikach to dobre rozwiązanie dla osób, którym brakuje miejsca lub nie mają słonecznego miejsca w ogrodzie. Pojemniki i doniczki do uprawy są dostępne w różnych rozmiarach.
Ważnym przypomnieniem dla początkujących ogrodników jest zapewnienie roślinom wystarczającej ilości miejsca. Weź pod uwagę ich dojrzały wzrost i rozpiętość.
Pamiętaj też, że możesz zmaksymalizować przestrzeń, rosnąc w pionie. Rośliny pnące, takie jak powojniki i groch, mogą wyrosnąć na kratę.

Udostępnij

O autorze