Porady

Jak zostać ogrodnikiem część 3

Jak zostać ogrodnikiem część 3

Wybierając rośliny do swojego ogrodu, wybieraj odmiany łatwe w uprawie. Zinnias, nagietki i bratki należą do najłatwiejszych do uprawy kwiatów, podczas gdy sałata, rzodkiewki i zielona fasola to łatwe w uprawie warzywa. Wiele ziół jest również łatwych w uprawie.
Niektóre rośliny, takie jak sałata, łatwo wyhodować z nasion. Inne rośliny, takie jak pomidory i wiele kwiatów, sadzi się w ogrodzie jako małe rośliny lub sadzonki.
Kupując rośliny ze szkółki, powinny wyglądać na zdrowe i wolne od insektów lub oznak choroby (żółte lub brązowe liście mogą być oznaką choroby). Ponadto rośliny powinny mieć wielkość doniczki.

W zależności od gatunku rośliny ogrody tworzy się zwykle wiosną lub jesienią. Niektóre warzywa sezonowe, takie jak sałata, rzodkiewka i groszek, sadzi się wczesną wiosną i późnym latem. Cebule takie jak tulipany, żonkile i czosnek sadzi się jesienią. Wiele bylin sadzi się wiosną i jesienią.
Przed sadzeniem należy zapoznać się z instrukcjami sadzenia na opakowaniach nasion i donicach, aby uzyskać informacje na temat czasu sadzenia, głębokości sadzenia i wskazówek dotyczących odstępów.
W przypadku podatnych na przymrozki roślin ciepłych poczekać z sadzeniem do średniej daty ostatnich wiosennych przymrozków.
Ściółka odgrywa ważną rolę w ogrodzie. Zwalcza chwasty i zatrzymuje wilgoć w glebie. W wielu przypadkach dodaje również do gleby materię organiczną.

Podczas gdy tempo podlewania zależy od roślin, rodzaju gleby i pogody, ogólna zasada jest taka, że ​​rośliny ogrodowe wymagają około 1 cala opadów tygodniowo w okresie wegetacji. Jeśli tego nie rozumiesz, zaplanuj podlewanie.
Jednak przed podlaniem sprawdź glebę. Jeśli jest mokry lub wilgotny, możesz nie chcieć go podlewać. Nadmierne podlewanie jest tak samo złe jak podlewanie, ponieważ nadmierne podlewanie może prowadzić do gnicia korzeni i innych chorób roślin.
Chwasty i szkodniki są częścią ogrodnictwa. Spółdzielcze usługi doradcze często dysponują informacjami umożliwiającymi identyfikację chwastów ogrodowych. Chociaż mulczowanie pomaga w zwalczaniu chwastów, należy również odchwaszczać co tydzień. Zdrowe rośliny są mniej podatne na szkodniki. Należy jednak regularnie sprawdzać rośliny pod kątem uszkodzeń spowodowanych przez szkodniki i identyfikować rodzaj szkodnika, który je powoduje. Dostępne są roztwory organiczne do zwalczania owadów i szkodników.

Warzywa często najlepiej smakują, gdy są zbierane w wieku niemowlęcym lub po prostu dojrzałe. Rozpoznanie, kiedy owoce i warzywa są dojrzałe, zależy od gatunku. Często informacje te są zawarte na opakowaniach nasion lub dostępne online w ramach spółdzielczych usług doradczych. Aby uniknąć rozprzestrzeniania się choroby, wiele roślin, takich jak pomidory, należy zbierać w stanie suchym i wolnym od rosy lub deszczu. Większość owoców należy zbierać w szczytowej dojrzałości. Jedną z korzyści płynących z uprawy domowych owoców jest to, że nie muszą one podróżować daleko od ogrodu do ust.
Postępując zgodnie z tymi wskazówkami dotyczącymi sadzenia w ogrodzie, powinieneś być na dobrej drodze do pomyślnego uprawiania własnych roślin.

Jest to ostatnia część cyklu porad Jak zostać ogrodnikiem !

Udostępnij

O autorze