KrzewyPorady

Jak sadzić budleje

Jak sadzić budleje

Jak sadzić Budleje
Według eksperta Budleję należy sadzić tak, aby korona krzewu (miejsce, w którym łodygi łączą się z korzeniami) znajdowała się na poziomie powierzchni. „Odłącz lub odetnij wszystkie korzenie pasa, które zauważysz przed sadzeniem”, mówi. „Wykop otwór przynajmniej dwukrotnie większy od średnicy bryły korzeniowej i na tę samą głębokość, uważając, aby nie zagłębić się zbyt głęboko”. Ponadto Schoenberg mówi, że ważne jest, aby posadzić krzak motyla w miejscu, które jest w pełni nasłonecznione. „Budleje potrzebuje co najmniej sześciu godzin słońca dziennie, ale im więcej, tym lepiej”.

Kiedy podlewać?
Jeśli podlewasz swoją Budleje codziennie lub dwa, ekspert mówi, że przesadzasz. „Dokładnie podlewaj, aby zwilżyć glebę do głębokości bryły korzeniowej, co zachęca korzenie do rozszerzania się poza otwór do sadzenia” – mówi. „W przypadku gleb ciężkich, na obszarach, gdzie temperatury nie są ani bardzo gorące, ani zimne, należy podlewać raz w tygodniu, natomiast w przypadku gleby szybkoschnącej podlewać mniej więcej co cztery dni. Sprawdź górne centymetry gleby i wody, gdy są kruche i lekko wilgotne, a następnie stopniowo przycinaj, aby zachęcić do głębokich i bardziej odpornych na suszę korzeni.”

Sprawy mulczowe
Odrobina ściółki pomaga w rozwoju Budleji. „Ściółka pomaga roślinom zatrzymać wilgoć latem i chroni je przed zimnem zimą”, mówi ekspert. „Dobrą zasadą jest rozrzucenie na wiosnę niewielkiej ilości ściółki”. eksperttwierdzi, że oprócz ochrony Budlejiprzed ekstremalnymi warunkami pogodowymi, organiczne ściółki mogą zapobiegać rozprzestrzenianiu się chwastów. „Ograniczają również konkurencję ze strony trawy, która może konkurować z Budleje o wodę i składniki odżywcze oraz powolny wzrost roślin”.

Nie sadzić inwazyjnych gatunków Budleje
Ponieważ niektóre rodzaje krzewów motyli są uważane za gatunki inwazyjne, ekspertmówi, że ważne jest, aby dokładnie sprawdzić, czy sadzisz odmianę uważaną za bezpieczną dla twojego obszaru. „Niektóre stany, takie jak Waszyngton i Oregon, całkowicie zabroniły szczepów inwazyjnych” – wyjaśnia. „Istnieje jednak wiele nieinwazyjnych gatunków, które zostały wprowadzone jako alternatywa dla ogrodników na obszarach, na których dozwolone są tylko sterylne – dlatego zawsze szukaj tej cechy przy zakupie Budleji”.

Udostępnij

O autorze