Owad

Biedronka

Biedronka

Biedronka

Biedronki są jednymi z najpopularniejszych owadów ogrodowych i łatwo zrozumieć, dlaczego. Te jaskrawo ubarwione chrząszcze są stosunkowo nieszkodliwe dla roślin i pomagają w zwalczaniu szkodników. Biedronki żywią się mszycami i innymi małymi owadami, co czyni je cennym sprzymierzeńcem w walce ze szkodnikami ogrodowymi. Ponadto biedronki są stosunkowo łatwe w pielęgnacji i często można je znaleźć w sklepach ogrodniczych. W rezultacie te pomocne małe owady są wspaniałym dodatkiem do każdego ogrodu.

Co je biedronka

Większość ludzi zna biedronki, ale jest jeszcze wiele do odkrycia na temat tych uroczych stworzeń. Na przykład, czy wiesz, że biedronki są żarłocznymi drapieżnikami? Większość biedronek żywi się mszycami i innymi małymi owadami, które odnajdują, podążając za feromonami wydzielanymi przez mszyce. Kiedy już znajdą ofiarę, używają swoich długich języków, aby ją schrupać. W ciągu jednego dnia biedronka może zjeść setki mszyc! Oprócz mszyc biedronki żywią się także mączniakami, łuskwiakami i gąsienicami. Choć biedronki są pożyteczne dla ogrodów i upraw, mogą stać się uciążliwe, jeśli ich populacja wymknie się spod kontroli. W takich przypadkach mogą zacząć żerować na roślinach zamiast na owadach. Na szczęście istnieje wiele sposobów kontrolowania populacji biedronek, np. wypuszczanie drapieżnych os na dany teren lub stosowanie pułapek z feromonami.

Czy biedronka to szkodnik ?

Większość ludzi zna biedronki i uważa je za urocze i nieszkodliwe. Jednak niektórzy ogrodnicy i rolnicy uważają je za szkodniki, ponieważ mogą one pochłaniać duże ilości upraw. Ponadto biedronki szybko się rozmnażają, co oznacza, że mała plaga może szybko stać się większym problemem. Chociaż zazwyczaj nie są one uważane za niebezpieczne dla ludzi, niektóre osoby mogą mieć reakcję alergiczną na ich ukąszenia. W związku z tym biedronki mogą być zarówno uciążliwe, jak i stanowić potencjalne zagrożenie, w zależności od kontekstu, w jakim się znajdują.

Udostępnij

O autorze