Szkodniki

Mszyce

Mszyce

Mszyce

Większość ogrodników miała w pewnym momencie do czynienia z mszycami. Te małe, wysysające soki owady mogą szybko dokonać spustoszenia w roślinie, powodując zwijanie się i zniekształcanie liści. Mszyce produkują również lepką substancję zwaną spadzią, która może przyciągać inne szkodniki i sprzyjać rozwojowi pleśni. Ponadto mszyce mogą roznosić wirusy roślinne, co jeszcze bardziej szkodzi zdrowiu roślin. Na szczęście istnieje wiele sposobów zwalczania mszyc. Jedną z nich jest wprowadzenie do ogrodu pożytecznych drapieżników, takich jak korniki czy biedronki. Innym sposobem jest zwalczanie ich silnym strumieniem wody z węża. Możesz też spróbować spryskać je roztworem mydła owadobójczego lub oleju neem. Przy odrobinie wysiłku możesz kontrolować te dokuczliwe owady i chronić swoje rośliny przed dalszymi szkodami.

Mszyce a rośliny

Tak, mszyce zjadają rośliny – i mogą wyrządzić wiele szkód, zwłaszcza w młodych sadzonkach. Mszyce to małe, ssące owady, które przebijają liście i łodygi roślin, aby żywić się sokiem. To żerowanie może osłabić rośliny i uczynić je bardziej podatnymi na choroby. Ponadto mszyce wytwarzają lepką substancję zwaną spadzią, która może przyciągać inne szkodniki i prowadzić do rozwoju pleśni. Chociaż mszyce są stosunkowo łatwe do zwalczenia, mogą szybko stać się problemem, jeśli nie będą kontrolowane. Dlatego ważne jest, aby uważać na oznaki inwazji i podejmować działania, które zapobiegną zniszczeniu roślin przez mszyce.

domowy oprysk na mszyce

Jeśli masz w ogrodzie mszyce, nie musisz wzywać wielkich armat. Możesz zrobić w domu własny spray zabijający mszyce, używając tylko kilku prostych składników. Zacznij od zmieszania jednej szklanki wody z dwiema łyżkami stołowymi mydła do naczyń. Następnie dodaj kilka kropli olejku neem lub olejku z mięty pieprzowej. Przelej mieszaninę do butelki z rozpylaczem i rozprowadź na roślinach, pamiętając o pokryciu dolnej części liści, gdzie mszyce lubią się ukrywać. Mydło zakłóci zdolność owadów do oddychania, a olejek neem lub olejek z mięty pieprzowej odstraszy je. Przy regularnym stosowaniu ten prosty spray szybko pozbędzie się problemu mszyc na dobre.

Skąd się biorą mszyce?

Mszyce to jedne z najbardziej powszechnych szkodników w ogrodach i szklarniach. Te małe owady o gruszkowatym kształcie żywią się sokami roślinnymi, a ich przekłuwające narządy gębowe mogą uszkadzać liście i łodygi. Mszyce często występują w dużych grupach i szybko się rozmnażają, co prowadzi do szybkiej infestacji. Chociaż mszyce mogą być uciążliwe, ważne jest, aby zrozumieć, skąd się biorą. W wielu przypadkach mszyce są wprowadzane do ogrodów przez inne owady, takie jak mrówki czy pszczoły. Owady te przenoszą mszyce na nowe tereny w poszukiwaniu pożywienia. Mogą też przenieść się na nowo zakupione rośliny. Dlatego ważne jest sprawdzanie nowych roślin przed umieszczeniem ich w ogrodzie. Zachowując czujność, możesz zapobiec inwazji mszyc, zanim się ona rozpocznie.

Udostępnij

O autorze