Porady

Wrzesień w ogrodzie

Wrzesień w ogrodzie

Gdy temperatury zaczynają spadać, a dni stają się coraz krótsze, wielu ogrodników zaczyna myśleć o odłożeniu swoich ogrodów na zimę. Jednak wrzesień może być idealnym momentem na posadzenie kilku dodatkowych roślin. Odporne warzywa, takie jak brokuły, jarmuż i brukselka, mogą być sadzone we wrześniu i zapewnią świeże zbiory aż do jesieni.

Ponadto wrzesień to dobry czas na sadzenie cebulek kwiatowych kwitnących wiosną. Żonkile, tulipany i krokusy można zasadzić jesienią, co zapewni radosny pokaz kolorów następnej wiosny. Zanim więc spakujesz swój sprzęt ogrodniczy na sezon, zastanów się przez chwilę, co jeszcze mógłbyś dodać do swojego ogrodu. Przy odrobinie wysiłku możesz cieszyć się świeżymi zbiorami aż do jesiennych miesięcy.

Wielu ogrodników wykorzystuje chłodniejsze miesiące jesieni, aby przygotować swoje podwórka na nadchodzącą wiosnę. Obejmuje to sadzenie krzewów, które zapewnią strukturę i zainteresowanie krajobrazem. Wybierając krzewy do wrześniowego sadzenia, należy wziąć pod uwagę ich dojrzałą wielkość, a także pokrój. Na przykład krzewy rosnące w pozycji wyprostowanej mogą zapewnić poczucie wysokości w ogrodzie, natomiast krzewy rozłożyste mogą być wykorzystane do wypełnienia nieosłoniętych miejsc. 

Należy także wziąć pod uwagę porę kwitnienia krzewu oraz to, czy wytwarza on jagody lub inne ozdobne owoce. Biorąc pod uwagę tak wiele czynników, przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto skonsultować się z profesjonalistą. Do powszechnie sadzonych krzewów, które dobrze nadają się do sadzenia we wrześniu, należą jednak krzewy płonące, zimoziół i bukszpan. 

Dzięki starannemu zaplanowaniu ogrodu z wyprzedzeniem można mieć pewność, że będzie on piękny i pełen życia przez wiele lat.

Udostępnij

O autorze