Byliny

Byliny

Byliny

Byliny

Byliny to rośliny, które żyją dłużej niż dwa lata. Oznacza to, że będą powracać rok po roku, w przeciwieństwie do roślin jednorocznych, które żyją tylko przez jeden sezon wegetacyjny. Byliny mogą być zarówno zielne (czyli nie mają zdrewniałej łodygi), jak i zdrewniałe (czyli mają zdrewniałą łodygę). Przykładami popularnych bylin są róże, lilie i stokrotki. Byliny są doskonałym rozwiązaniem dla ogrodników, którzy chcą mieć rośliny niewymagające konserwacji, które zapewnią kolor i zainteresowanie przez wiele lat.

Jakie byliny wybrać do ogrodu

Wielu ogrodników lubi wyzwanie, jakim jest planowanie i sadzenie każdej wiosny nowej rabaty kwiatowej. Jeśli jednak szukasz opcji mniej wymagającej, rozważ posadzenie kilku bylin. Byliny to kwiaty, które powracają rok po roku, więc nie musisz każdej wiosny zaczynać od zera. Wybierając byliny do swojego ogrodu, musisz pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, weź pod uwagę klimat panujący w Twojej okolicy. Niektóre kwiaty lepiej sprawdzają się w ciepłym klimacie, inne zaś w chłodniejszym. Po drugie, zastanów się nad ilością światła słonecznego i cienia w Twoim ogrodzie. Niektóre kwiaty potrzebują pełnego słońca, a inne wolą półcień. Na koniec weź pod uwagę wysokość i rozłożystość roślin. Nie chcesz wybrać czegoś, co szybko przerośnie grządki w ogrodzie. Przy odrobinie planowania możesz wybrać byliny, które ułatwią Ci życie w ogrodzie i zapewnią piękne kwiaty rok po roku.

Kiedy sadzimy byliny i jaka jest potrzebna ziemia

Wiosna to idealny czas na sadzenie większości bylin. Pogoda jest ciepła, ale nie za gorąca, jest też dużo deszczu, który pomaga roślinom się zadomowić. Wybierając miejsce dla swoich bylin, pamiętaj o tym, że powinno być ono dobrze nasłonecznione i mieć dobrze zdrenowaną glebę. Jeśli nie jesteś pewien jakości swojej gleby, zawsze możesz ją uzupełnić kompostem lub substancjami organicznymi. Gdy już wybrałeś miejsce i przygotowałeś glebę, nadszedł czas na wybór roślin. Do wyboru jest wiele różnych rodzajów bylin, więc poświęć trochę czasu na sprawdzenie, które z nich najlepiej sprawdzą się w Twoim ogrodzie. Po dokonaniu wyboru nadszedł czas na sadzenie. Pamiętaj o wykopaniu dołka o szerokości dwa razy większej niż bryła korzeniowa i dobrze podlej rośliny po posadzeniu. Przy odrobinie troski i uwagi twoje byliny będą dobrze się rozwijać i zapewnią ci wiele lat radości.

Kawity i zima a biliny

Byliny to rodzaj roślin, które żyją dłużej niż dwa lata. Oznacza to, że będą kwitły i wydawały owoce wielokrotnie, o ile będą odpowiednio pielęgnowane. Wielu ogrodników preferuje byliny, ponieważ zapewniają one stały kolor i zainteresowanie, bez konieczności corocznego przesadzania. Chociaż byliny kwitną, nie wszystkie z nich będą kwitły co roku. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, na przykład stresem spowodowanym warunkami atmosferycznymi lub brakiem składników odżywczych. Jednak jeśli tylko roślina jest zdrowa, zwykle zakwitnie ponownie w następnym roku. Byliny są w stanie przetrwać zimę, pod warunkiem, że zapewni się im dodatkową ochronę. Może to być ściółkowanie lub przykrycie roślin plandeką podczas ekstremalnej pogody. Przy odrobinie troski byliny mogą zapewnić lata radości w każdym ogrodzie.

Udostępnij

O autorze