Rośliny

Lawenda

Lawenda

Lawenda

Większość ludzi zna pojęcie lawendy jako zapachu, ale wielu nie wie, że jest to także zioło. Lawenda ma długą historię stosowania ze względu na swoje uspokajające i relaksujące właściwości, a dziś można ją znaleźć w wielu produktach, od świec po mydła. Sama roślina jest dość łatwa w pielęgnacji i często wykorzystuje się ją jako element dekoracyjny w ogrodach. Oprócz walorów wizualnych lawenda jest znana ze swoich właściwości odstraszających szkodniki. Jeśli szukasz zioła, które oferuje zarówno piękno, jak i użyteczność, lawenda jest doskonałym wyborem.

Lawenda kiedy sadzić

Lawenda to piękne i pachnące zioło, które może dodać odrobinę elegancji do każdego ogrodu. Jednak lawenda jest też nieco wybredna, jeśli chodzi o sadzenie. Aby rośliny lawendy dobrze się rozwijały, należy zwrócić uwagę na termin sadzenia. Lawendę należy sadzić wiosną, po przejściu ostatnich przymrozków. Gleba powinna być dobrze zdrenowana i bogata w substancje organiczne, a rośliny powinny być rozstawione w odległości około 18 cali. Lawenda preferuje pełne słońce, ale może też tolerować półcień. Przy odrobinie troski i uwagi możesz cieszyć się pięknem lawendy w swoim ogrodzie przez wiele lat.

kiedy podlewać i przycinać lawendę

Lawenda to piękne, pachnące zioło, które łatwo jest uprawiać w większości ogrodów. Jak wszystkie rośliny wymaga jednak podstawowej pielęgnacji, aby była zdrowa i obficie kwitła. Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać podczas pielęgnacji lawendy, jest czas jej podlewania i przycinania. Lawenda preferuje słoneczne miejsce i dobrze zdrenowaną glebę, więc pamiętaj, aby posadzić ją w miejscu, które spełnia te wymagania. Podlewanie lawendy jest również ważne; gleba powinna być wilgotna, ale nie mokra. Pamiętaj o głębokim podlewaniu, aby zapewnić korzeniom dużo wilgoci. Wreszcie, lawenda korzysta z regularnego przycinania. Przycinaj łodygi po każdym kwitnieniu, aby pobudzić do wzrostu nowe rośliny. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji lawenda będzie dobrze się rozwijać i zapewni Ci piękne kwiaty przez wiele lat.

Suszenie lawendy

Suszenie lawendy to świetny sposób na zachowanie delikatnych kwiatów do wykorzystania w saszetkach, potpourri i innych pracach rękodzielniczych. Kluczem do udanego suszenia jest rozpoczęcie od świeżych, niezepsutych kwiatów lawendy. Kiedy już zbierzesz kwiaty, zwiąż je w małe pęczki i powieś do góry nogami w ciemnym, suchym miejscu. Sprawdzaj lawendę co jakiś czas i usuwaj brązowe lub zwiędłe kwiaty. Po około dwóch tygodniach lawenda powinna być całkowicie wysuszona. Delikatnie pokrusz kwiatostany i przechowuj je w szczelnych pojemnikach, aż będziesz mógł je wykorzystać. Przy odrobinie czasu i cierpliwości możesz cieszyć się pachnącym pięknem lawendy przez cały rok!

Udostępnij

O autorze