Rośliny

Juka

Juka

Juka ( Jukas ) to rodzaj roślin kwitnących z około 200 gatunków. Jest to jedyny rodzaj w rodzinie Jukabiceae, która obejmuje również palmowy ćmy Juka i kilka rodzajów roślin pasożytniczych. Większość gatunków pochodzi z Ameryki Północnej, ale niektóre występują również w Eurazji. Nazwa Juka odnosi się do jednego z kilku niepowiązanych rodzajów roślin kwitnących, w tym Aristida, Picrasma i Casearia. Te nazwy rodzajów są czasami używane jako synonimy dla siebie lub dla jednej wspólnej nazwy Juka , ale to nie jest przyjęta zasada nomenklatury botanicznej, która doprowadziłaby do konfliktu z inną nazwą.

Dlatego też, gdy te różne rodzaje roślin są wymienione razem, to powinno być po nim dodatkowe słowo lub fraza, takie jak „rodzaj …” lub „inne …” zamiast zagracać swoje pisanie z niepotrzebnymi nawiasami – jak zbędne słowa, które nie mają nic użytecznego do dodania. Różnorodność roślin Juka jest zróżnicowana i wyjątkowa na swój sposób, co czyni je niesamowitym tematem dla domowych krajobrazów i ogrodów. Mogą one rozwijać się prawie wszędzie – od piaszczystych pustyń do niezamarzających zboczy górskich – i chociaż wolą wilgotną glebę, będą rosły po prostu dobrze z mniej niż idealnymi warunkami, gdy już się zadomowią.

Co to jest Juka?

Juka to połączenie dwóch słów – jaśmin i kaktus. Odnosi się do grupy roślin ozdobnych, które są powszechnie określane jako rośliny kaktusowe. Istnieje pewna debata w świecie ogrodniczym na temat tego, co kwalifikuje się jako roślina kaktusowa jaśminu, ale ogólnie rzecz biorąc, jest to roślina, która ma łodygę, która jest sukulentem, z wieloma rozgałęziającymi się pędami bocznymi i prawie niewidoczną podstawą łodygi, i jest nisko rosnąca. Rośliny te są powszechnie określane jako kaktusy jaśminowe, ale wiele osób używa terminu juka w odniesieniu do każdego rodzaju rośliny kaktusowej.

Rośliny Juka są często uprawiane jako pojemniki wewnętrzne, ale mogą być również uprawiane na zewnątrz w łagodnym klimacie. Rośliny te są świetne dla obszarów, które doświadczają niskich poziomów światła słonecznego lub niższych temperatur, ponieważ zazwyczaj nie wymagają dużo światła słonecznego i może tolerować temperatury między 4 °F i 10 °F. Rośliny te są również świetne w ogrodach zimowych, ponieważ mogą wytrzymać chłodniejsze temperatury i niską wilgotność.

Drzewo Juka

Jukki są powszechnie stosowane do poprawy pustynnych krajobrazów i kontroli wilgotności gleby. Są łatwe w uprawie, odporne na suszę i mają płytkie korzenie, które łatwo uszkodzić przez zamarzanie. Najlepiej sprawdzają się w suchych, pustynnych glebach o pH pomiędzy 5,5 a 8,5. Jukas występują w trzech różnych typach roślin: arborescent, columnar i bezlistne. Pochodzą z Ameryki Południowej i są powszechnie uprawiane w ciepłych, suchych regionach Stanów Zjednoczonych.

Rośliny Juka mogą być uprawiane w pomieszczeniach lub na zewnątrz w większości klimatów. Tolerują pełne słońce i część cienia, ale nie będą dobrze kwitnąć w nadmiernie gorących obszarach lub w obszarach z nadmiernym cieniu od drzew lub budynków. Są to rośliny wymagające niewielkiej konserwacji, które nie są zbyt wybredne, jeśli chodzi o rodzaj gleby. Preferują dobrze zdrenowaną glebę o lekko piaszczystej strukturze. Można je uprawiać jako rośliny jednoroczne lub wieloletnie w strefie 9 USDA i wyższej.

Jukka hiszpańska i balsam-jukka

Jukka hiszpańska jest powszechnie uprawianą odmianą rodzimej jukki. Jest to wytrzymały, rozłożysty krzew, który osiąga wysokość 4-8 stóp. Najlepiej rośnie na pełnym słońcu i dobrze zdrenowanych glebach o pH między 6 a 7. Może rosnąć na obszarach przybrzeżnych lub na zacienionych pustyniach, ale najlepiej radzi sobie w suchym klimacie. Jest to roślina wiążąca azot, więc ma wyjątkową zdolność do wykorzystywania azotu z powietrza do tworzenia własnego nawozu. Jest uważana za chwast w wielu częściach świata i powinna być usuwana z obszarów naturalnych ze względu na jej inwazyjny charakter.

Balsam-jukka jest pospolitą rośliną jukki pochodzącą z Ameryki Północnej. Dorasta do wysokości 4-5 stóp i jest często wykorzystywana jako krzew ozdobny w krajobrazie i na żywopłoty. Jukka balsamiczna ma skórzaste, sparowane liście, małe jasnozielone kwiaty i zielone, jadalne owoce. Jest uważana za gatunek odporny, który może rosnąć w prawie każdym rodzaju gleby. Preferuje stanowiska słoneczne w dobrze przepuszczalnej glebie o pH 6,5-7,5.

Fałszywa jukka i bylina

Fałszywa Juka jest pospolitą rośliną ozdobną, która jest często wykorzystywana w ogrodach i krajobrazach. Posiada krótką, płożącą się łodygę, która pokryta jest drobnymi, rozmytymi kolcami. Fałszywa jukka pochodzi z Ameryki Południowej, ale najczęściej uprawiana jest w ciepłych, suchych rejonach Stanów Zjednoczonych. Fałszywa jukka najlepiej radzi sobie w pełnym słońcu i na suchych, piaszczystych glebach o pH od 5,5 do 8,5. Ma płytkie korzenie, które są łatwo uszkadzane przez mróz i jest uważana za chwast w wielu obszarach.

Jukka bylinowa jest rośliną ozdobną, która jest często stosowana w ogrodach motyli i jako roślina krajobrazowa w pustynnych krajobrazach. Ma duży, wiecznie zielony pień w kształcie doniczki, który może urosnąć do 2 stóp wysokości. Juka bylinowa jest rośliną wiążącą azot, która dobrze rośnie w większości rodzajów gleby i preferuje pełne słońce z dobrym przepływem powietrza. Jej system korzeniowy jest płytki i łatwo ulega uszkodzeniu w wyniku przemarzania.

Nie zapominajmy o nasionach!

Nasiona drzewa Juka to świetny sposób na podzielenie się radością z ogrodnictwa z przyjaciółmi i członkami rodziny, którzy mieszkają daleko. Pojedyncze nasiono można zasadzić w ziemi i pozwolić mu wyrosnąć na pełnowartościowe drzewo, które w przyszłości wyprodukuje więcej nasion. Jeśli mieszkasz w mieście, możesz również po prostu zasadzić nasiona w doniczce i pozwolić im wykiełkować na swoim podwórku.

Jeśli mieszkasz w strefie przybrzeżnej, która jest podatna na zalanie, możesz zasadzić nasiona Juka na wyższym terenie. Gdy wykiełkują, wyrosną prosto w powietrze, z wód powodziowych na suchy teren, gdzie będą mogły się bronić.

Zastosowania

Rośliny Juka świetnie sprawdzają się na suchych terenach z małą ilością opadów. Tolerują gorące, suche warunki i mają płytkie, odporne na suszę korzenie, które łatwo ulegają uszkodzeniu przez mrozy.

Jukka hiszpańska może być stosowana jako roślina okrywowa w ogrodach, w wiszących koszach, jako żywopłot lub jako mały krzew. Toleruje pełne słońce i dobrze zdrenowane gleby o pH od 6 do 7. Może być uprawiana jako roślina jednoroczna lub wieloletnia w strefie USDA 9 i wyższej.

Jukka fałszywa jest często stosowana jako roślina krajobrazowa w suchych miejscach lub w pojemnikach na tarasach i balkonach. Toleruje słońce, ciepło i suche warunki, a najlepiej radzi sobie w dobrze zdrenowanych glebach o pH od 5,5 do 8,5.

Zastosowania.

Jeśli nigdy wcześniej nie uprawiałeś Juka, to będzie to świetna pierwsza roślina. Są one łatwe w uprawie, wymagają niewielkiej konserwacji i są bardzo wyrozumiałe dla warunków glebowych. Sprawdzą się również w miejscach o minimalnym nasłonecznieniu, co czyni je świetnymi dla zacienionych obszarów. Są one doskonałą alternatywą dla kaktusów i mogą być stosowane w różnych ustawieniach, od wiszących koszy i donic do ogrodów skalnych.

Jeśli nigdy wcześniej nie uprawiałeś Juka, to będzie to świetna pierwsza roślina. Są one łatwe w uprawie, wymagają niewielkiej konserwacji i są bardzo wyrozumiałe dla warunków glebowych. Będą one również wykonywać dobrze w obszarach o minimalnym nasłonecznieniu, co czyni je doskonałymi dla obszarów zacienionych. Są one doskonałą alternatywą dla kaktusów i mogą być stosowane w różnych ustawieniach, od wiszących koszy i donic do ogrodów skalnych.

Udostępnij

O autorze