Drzewa

Klon japoński w twoim ogrodzie

Klon japoński w twoim ogrodzie

Piękno ogrodu polega na tym, że jest tak wiele rzeczy, które można uprawiać. Niektórzy ludzie cieszą się widokiem kolorowych kwiatów i egzotycznych roślin na swoim podwórku. Inni lubią zapachy, które towarzyszą kwitnącym roślinom, od jaśminu po tuberozę. Jeszcze inni lubią delikatne dźwięki ptaków i innych dzikich zwierząt, gdy przechodzą obok ogrodu lub siedzą na zewnątrz i relaksują się.

Nie każdy jednak lubi te rzeczy, zwłaszcza jeśli mieszkasz w mieście lub w pobliżu dużej liczby innych osób, które mogą nie podzielać Twojego entuzjazmu dla ogrodnictwa. Jedną z rzeczy, których możesz chcieć uniknąć, jest posiadanie rosnącej liczby różnych typów roślin wokół domu. Utrudnia to innym osobom korzystanie z tego, co znajduje się na zewnątrz.

Zamiast tego ogranicz się do uprawy tylko jednego rodzaju roślin na własnym podwórku, najlepiej czegoś, co nie przyciąga robaków i innych szkodników albo. Jedna roślina pomoże utrzymać z dala owady i upewnić się, że wszystko dostaje wystarczająco dużo światła słonecznego i wody, aby pozostało zdrowe przez cały rok. Jeśli masz miejsce na więcej niż jedną roślinę na swoim podwórku, dlaczego nie dodać kolejnej odmiany? Istnieje wiele rodzajów klonów, które mogą być uprawiane jako drzewa ozdobne w podmiejskim lub wiejskim otoczeniu, jak również miejskim…

Co to jest klon japoński?

Klon japoński to drzewo liściaste, które może pochodzić z Japonii lub Korei, ale jest również uprawiane na całym świecie jako drzewo ozdobne. Może urosnąć do dość dużych rozmiarów, do 50 stóp wysokości, z gęstym baldachimem. Liście klonu japońskiego są błyszczące, ciemnozielone i bardzo widoczne w miesiącach zimowych. Liście tego drzewa mają również wyjątkowy kształt. Kształtem przypominają raczej kocią łapę niż liść klonu, przy czym „łapą” jest duży płat u podstawy liścia.

Kiedy sadzić klon japoński

Klony japońskie to drzewa cieniolubne, które najlepiej uprawiać w dobrze nawodnionych miejscach. Można je uprawiać w pełnym słońcu, ale wymaga to nieco więcej uwagi, aby utrzymać je w zdrowiu i szczęściu w pełnym słońcu. Zaleca się sadzenie klonu japońskiego na podwórku w okresie jesiennym. Niektórzy wolą sadzić klony wiosną, ale może to być ryzykowne, ponieważ jest to zbyt wcześnie, aby drzewo było w pełni liści. Wielu właścicieli domów, którzy posadzili klon japoński wiosną, zauważa niewielki lub żaden zwrot z wysiłku włożonego w jego posadzenie, natomiast ci, którzy sadzą go jesienią, są często nagradzani pięknym drzewem, które można podziwiać jesienią i zimą.

Pielęgnacja i warunki dla klonu japońskiego

Klon japoński jest drzewem cieniolubnym, najlepiej nadaje się do miejsc, które są w pełnym lub częściowym cieniu. Preferuje ciepłe temperatury, z idealnym zakresem między 65 a 80 stopni Fahrenheita. Najlepszy czas na sadzenie klonu japońskiego to jesień, kiedy gleba zdążyła się nagrzać, a drzewo nie jest jeszcze w pełni rozkwitu. Jeśli mieszkasz w bardzo gorącym lub suchym miejscu, możesz posadzić klon japoński wiosną. Jednak jego idealny zakres temperatur jest znacznie chłodniejszy, pomiędzy 65 a 80 stopni Fahrenheita.

Jeśli mieszkasz w bardzo gorącym lub suchym miejscu, możesz posadzić klon japoński wiosną. Jednak jego idealny zakres temperatur jest znacznie chłodniejszy, między 65 a 80 stopni Fahrenheita. Gleba dla klonu japońskiego powinna być dobrze nawodniona, ale nie tak bardzo, aby była wilgotna. Należy zachować lekką równowagę pomiędzy wodą, która jest wystarczająca do wchłonięcia przez korzenie, a wodą, która nie jest nadmierna.

Jak uprawiać klon japoński z nasion

Uprawa klonu japońskiego z nasion to świetny sposób na posadzenie nowego klonu japońskiego na swoim podwórku, a także ciekawy punkt do rozmów z przyjaciółmi i rodziną. Nasiona klonu japońskiego można kupić w Internecie lub w lokalnym sklepie ogrodniczym. Po posadzeniu nasion na podwórku należy je dobrze podlać, zanim zaczną rosnąć. Można również podlewać nasiona codziennie lub co drugi dzień, aby zapewnić im odpowiednią ilość wody.

Określ odstępy między nasionami i posadź je w odległości co najmniej sześciu cali od siebie. Nasiona można wysiać w pomieszczeniu na sześć do ośmiu tygodni przed datą sadzenia lub na zewnątrz o tej samej porze roku. Po zasadzeniu nasion utrzymuj glebę w stanie wilgotnym, aby zapewnić nasionom klonu japońskiego wystarczającą ilość wody do wzrostu.

Sumując

Klony japońskie to bardzo dekoracyjne drzewa, które są również całkiem przydatne jako drzewa cieniujące. Ze względu na swoje unikalne liście są łatwe do zidentyfikowania, nawet w zimie. Pochodzą z Japonii, Korei i Chin, można je też znaleźć dziko rosnące w wielu innych miejscach na świecie.

Czas sadzenia klonu japońskiego zależy od miejsca zamieszkania, ale należy dążyć do sadzenia go jesienią. Klon japoński można wyhodować z nasion lub kupić w sklepie ogrodniczym. Gleba dla klonu japońskiego powinna być dobrze nawodniona, ale nie tak bardzo, aby była podmokła.

Udostępnij

O autorze