Krzewy

Bukszpan

Bukszpan

Warto wiedzieć, jak pielęgnować krzewy bukszpanu. Nie trzymalibyśmy rośliny domowej w idealnych warunkach, więc dlaczego mielibyśmy tak samo traktować bukszpan? Bukszpan to delikatny krzew, który wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli chcesz, aby Twój bukszpan dobrze się rozwijał i kwitł, koniecznie przeczytaj ten artykuł od początku do końca. Począwszy od tego, kiedy najlepiej przycinać krzew, jak często nawozić i jaki rodzaj gleby jest potrzebny, aby przetrwał przez dłuższy czas, omówimy wszystko, co trzeba wiedzieć o pielęgnacji tej delikatnej rośliny.

Jak sadzić bukszpan

Bukszpany mogą być uprawiane w różnych warunkach. Są one najczęściej używane jako rośliny okazowe w pomieszczeniach lub na zewnątrz i są dość wymagające, jeśli chodzi o wymagania pielęgnacyjne. Krzewy bukszpanu potrzebują dobrego drenażu, światła i powietrza. Najlepiej czują się w żyznych, dobrze zdrenowanych glebach, ale dobrze radzą sobie także w glebach kwaśnych. Aby uzyskać jak najlepszy wzrost i kwitnienie bukszpanu, należy zadbać o następujące kwestie.

Wybór miejsca dla bukszpanu to jeden z najważniejszych kroków w pielęgnacji bukszpanu. Najlepiej sprawdzają się w miejscach, które są w pełni nasłonecznione i mają dobrze zdrenowaną glebę. Należy również upewnić się, że bukszpan ma dobry przepływ powietrza wokół siebie.

Jeśli planujesz uprawę bukszpanu w pojemnikach, musisz wybrać miejsce z dobrym drenażem. Gleba powinna być dobrze zdrenowana, ale nie nadmiernie piaszczysta. Można też uprawiać ten krzew w miejscu słonecznym z dobrą cyrkulacją powietrza.

Wymagania dotyczące pielęgnacji bukszpanu

Chociaż wymagania dotyczące pielęgnacji krzewów bukszpanu nie są zbyt wymagające, należy pamiętać, że są one bardzo wrażliwe na złe warunki. Jeśli nie zadbasz o swoje bukszpany, nie będą sobie dobrze radzić i mogą obumrzeć. Istnieje kilka wymagań, które trzeba spełnić, aby skutecznie pielęgnować bukszpan.

 • Gleba – Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest uzyskanie dobrej gleby dla bukszpanu. Dobra gleba jest bogata w substancje organiczne i ma dobry drenaż. Gleba do uprawy bukszpanu powinna być dobrze zdrenowana, ale powinna zawierać odpowiednią ilość substancji organicznych, aby odżywiać korzenie i utrzymywać wilgoć.
 • Nawożenie – Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, jest nawożenie bukszpanu co najmniej raz w miesiącu. Dzięki temu bukszpan będzie rósł optymalnie i lepiej kwitł. Najlepszą porą na nawożenie jest wiosna i lato.
 • Podlewanie – gleba pod bukszpanem musi być wilgotna, ale nie mokra. Zbyt mokra gleba może powodować pleśń i gnicie korzeni. W miarę ocieplania się pogody trzeba będzie dostosować harmonogram podlewania.

Jak przycinać krzewy bukszpanu

Pierwszym krokiem w dbaniu o krzewy bukszpanu jest ich przycinanie. Przycinanie krzewów usuwa martwe liście, pozwala krzewowi skupić energię na nowym wzroście i odsłania system korzeniowy rośliny, co ułatwia podlewanie i odprowadzanie wody.

Podczas przycinania krzewu bukszpanu należy usunąć wszystkie pędy kwiatowe lub kępy, które są brązowe lub obumierają wokół krzewu. Należy także przyciąć krzew do wysokości 4 cali lub mniej. Teraz możesz nawozić lub podlewać krzew bukszpanu w zależności od potrzeb. Ważne jest, aby pamiętać, że bukszpan należy podlewać latem i tylko wiosną. Nie chcesz podlewać krzewu zimą, ale pozwól, aby gleba nieco przeschła przed ponownym podlaniem.

Jak nawozić krzewy bukszpanu?

Jak w przypadku każdej rośliny, ważne jest nawożenie krzewów bukszpanu. Można to robić na kilka różnych sposobów, w zależności od preferencji. Możesz użyć nawozu rozpuszczalnego, rozcieńczonego do połowy dawki zalecanej na opakowaniu, lub użyć nawozu organicznego, takiego jak ten przeznaczony dla bylin.

Podczas nawożenia krzewu należy pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, należy nawozić wiosną i latem, a nie zimą. Nawożenie zimą spowoduje zbyt szybki wzrost krzewu, co może doprowadzić do jego uszkodzenia. Można również nawozić krzewy jesienią lub wiosną, ale najlepiej jest nawozić wiosną i latem, ponieważ wtedy krzewy odnoszą największe korzyści.

Pamiętaj o podlewaniu bukszpanu zaraz po nawożeniu, aby składniki odżywcze nie spływały zbyt szybko do gleby. Spowoduje to wypłukanie składników odżywczych.

Kiedy najlepiej przycinać krzewy bukszpanu?

Najlepszy czas na przycinanie krzewów bukszpanu zależy od tego, jaką odmianę bukszpanu posiadasz. Jeśli masz szybko rosnący bukszpan, taki jak 'Ashford Azalea’, możesz go przyciąć jesienią, gdy zacznie obumierać. Dzięki temu krzew skupi swoją energię na gromadzeniu zapasów żywności na zimę.

W przypadku bukszpanów wolniej rosnących, takich jak 'Missouri Mule’, krzewy można przyciąć wiosną. Najlepiej przycinać krzewy bukszpanu w okresie spoczynku. Pozwoli to uniknąć uszkodzeń krzewu i zapewni mu wystarczającą ilość czasu na wyhodowanie nowych pędów na następny rok.

Wymagania dotyczące pielęgnacji bukszpanu w miesiącach zimowych

Bukszpan to bardzo delikatny, wolno rosnący krzew, który potrzebuje pełnego słońca, bogatej, dobrze zdrenowanej, kwaśnej gleby i doskonałej cyrkulacji powietrza. Może tolerować niskie temperatury, ale nie będzie dobrze kwitł w żadnym okresie roku. Jeśli chcesz, aby Twój bukszpan przetrwał i zakwitł, musisz zadbać o następujące warunki.

 • Gleba – gleba użyta do uprawy bukszpanu musi być dobrze zdrenowana, ale bogata w substancje organiczne. To odżywi krzew i pomoże mu przetrwać zimę.
 • Nawożenie – glebę pod bukszpan należy nawozić co najmniej raz w miesiącu. Dzięki temu krzew będzie rósł optymalnie i lepiej kwitł.
 • Podlewanie – bukszpan należy podlewać tylko wtedy, gdy jest bardzo suchy. Pozwoli to zapobiec uszkodzeniom krzewu i utrzymać go przy życiu przez całą zimę.

Wymagania dotyczące pielęgnacji bukszpanu w miesiącach wiosennych i letnich

Krzewy bukszpanu są bardzo delikatne i wymagają starannej pielęgnacji w każdym okresie roku. Jeśli jednak zadbasz o odpowiednie warunki, mogą przetrwać i kwitnąć przez długi czas.

 • Gleba – gleba dla krzewu bukszpanu musi być bogata w substancje organiczne i dobrze zdrenowana. Powinna mieć także pH w granicach 6,0-7,0. Idealna gleba zawiera mieszankę małych i dużych cząstek, co umożliwia dobrą cyrkulację powietrza i odprowadzanie wody.
 • Nawożenie – gleba pod bukszpan wymaga również nawożenia co najmniej raz w miesiącu. Dzięki temu krzew będzie dobrze kwitł i rósł.
 • Podlewanie – gleba dla krzewu bukszpanu jest najlepsza, gdy jest wilgotna. Zbyt sucha gleba spowoduje obumarcie krzewu.

Zrozumienie różnych typów gleby dla bukszpanu

Gleba użyta do uprawy bukszpanu może mieć ogromny wpływ na jego kondycję.

 • Gleba z domieszką piasku – to najgorsza gleba dla bukszpanu. Piasek wysusza glebę i powoduje słaby drenaż, co sprawia, że krzewy bukszpanu więdną i obumierają.
 • Gleba z domieszką gliny – glina również nie jest dobrym wyborem dla krzewów bukszpanu. Glina jest ciężka i może zagęszczać glebę, co również spowoduje więdnięcie i obumieranie krzewów bukszpanu.
 • Gleba mieszana z gliną – glina to najlepszy rodzaj gleby dla krzewów bukszpanu. Zapewnia ona odpowiednią ilość materii organicznej, cyrkulację powietrza, odprowadzanie wody i jest bogata w składniki odżywcze.

Najlepszy czas na nawożenie bukszpanu to wiosna i lato. Nie należy nawozić bukszpanu zimą, ponieważ spowoduje to zbyt szybki wzrost rośliny, co doprowadzi do jej uszkodzenia. Najlepszą porą na podlewanie bukszpanu jest czas, gdy jest on bardzo suchy. Pozwoli to zapobiec uszkodzeniom krzewu i utrzymać go przy życiu przez całą zimę.

Udostępnij

O autorze