Kwiaty

Dracena

Dracena

Dracina, potocznie zwana draceną, to rodzaj roślin kwitnących w rodzinie Lythraceae. Większość pochodzi z Afryki i południowej Azji, ale jest kilka gatunków w centralnej i północnej Ameryce, jak również. Są to zimozielone byliny wywodzące się z jałowych środowisk, kserofitowych zarośli lub skalistych miejsc w pobliżu strumieni.

Dorastają do 1 m wysokości. Liście mają skórzastą fakturę i zaostrzone końce o falistych brzegach. Po obu stronach liścia mają białawe aparaty szparkowe, które umożliwiają im fotosyntezę nawet przy dużej wilgotności poprzez oddawanie pary wodnej przez pory szparkowe. Kwiaty wytwarzane są w cymesach o długości do 10 cm na końcu gałązek z osi liści lub z podstaw liści albo węzłów łodygi (merystem apikalny). Każdy kwiat ma 6 działek połączonych u podstawy aż do wierzchołka, na którym znajdują się dwa gruczoły.

Istnieje sześć pręcików, które wykraczają poza płatki, podczas gdy słupek łączy się w krótki słupek z tylko jednym znamieniem na kwiat; istnieje jeden karpel, który kieruje jajnikiem z dwoma lokule, z których każda ma dwa karple; i istnieje podrzędny jajnik z trzema lokule, z których każdy ma trzy karple, który kieruje jajnikiem nadrzędnym z trzema lokule, z których każdy ma również trzy karple. Owocem jest podłużno-eliptyczna jagoda o długości 3-7 cm, która zawiera brązowo-czarne nasiona zamknięte w mięsistych, czerwonych

Jak uprawiać dracenę pielęgnacja

Uprawa draceny jest stosunkowo łatwa, ale wymaga szczególnej troski, aby dobrze się rozwijała w warunkach swojego rodzimego środowiska. Roślina ma lekki kaktusopodobny aromat, gdy kwitnie, co może być atrakcyjne dla niektórych. Dracaena może być uprawiana jako roślina domowa lub na zewnątrz w słonecznym miejscu z odpowiednim drenażem. Wewnątrz, może być uprawiana w pojemniku z otworami drenażowymi. Na zewnątrz może być uprawiana jako roślina jednoroczna w klimacie umiarkowanym lub jako bylina w klimacie tropikalnym. Przed posadzeniem gleba, w której rośnie roślina powinna być kwaśna i uboga w składniki odżywcze, ponieważ dracena jest przystosowana do uprawy na obszarach o wysokim poziomie zasolenia. Gdy roślina urośnie na tyle duża, aby utrzymać ciężar gałęzi, należy ją przyciąć do pożądanej wysokości.

Porady dotyczące pielęgnacji draceny

 • Dracaena preferuje jasne światło i suche warunki, ale może tolerować umiarkowanie słabe światło i słaby drenaż.
 • Może to być wyzwaniem dla większości hodowców indoor, którzy często mają wodę siedzącą na glebie.
 • Podlewanie powinno być umiarkowane i nieregularne, ponieważ roślina może tolerować krótkie okresy bez wody.

Dracaena dla początkujących

Draceny to łatwe rośliny dla początkujących. Tolerują zarówno niskie natężenie światła, jak i regularne podlewanie. Są to rośliny doniczkowe, które wymagają jedynie sporadycznego przycinania. Jeśli roślina jest fotoperiodyczna, będzie kwitła sezonowo. Jeśli roślina jest gatunkiem autoperiodycznym, będzie rosła samodzielnie.

Dracena może być byliną, rośliną jednoroczną lub krzewem zielnym. Rośliny te są łatwe w uprawie i występują w różnych kolorach i kształtach. Podobnie jak większość innych roślin domowych, wymagają one niewielkiej opieki. Powinny one otrzymywać jasne światło i być trzymane z dala od przeciągów. Mogą być uprawiane w doniczce lub w stojaku na rośliny okienne. Nie wymagają one wysokiej wilgotności jak rośliny tropikalne.

Dracaena przesadzanie i drenaż

Dracaena może być uprawiana z nasion; jednak kiełkowanie może być powolne. Sadzonki będą powoli się zakładać i będą wymagały pewnego okresu czasu, aby osiągnąć rozsądną wielkość. Ponadto należy zachować ostrożność przy przesadzaniu sadzonek z miejsca na zewnątrz do pomieszczenia. Właściwym sposobem na przesadzenie draceny jest wykopanie dołka wystarczająco dużego, aby pomieścić całą roślinę, a następnie podniesienie rośliny z dołka i do nowej doniczki. Dzięki temu korzenie nie zostaną uszkodzone.

Obficie kwitnąca dracena – pielęgnacja

Aby utrzymać kwitnącą dracenę, roślina wymaga jasnego światła, dobrze zdrenowanego podłoża do uprawy oraz umiarkowanej ilości wody. Dodatkowo nie wolno jej podlewać ani dopuścić do zbytniego przesuszenia, gdyż przestanie kwitnąć. Roślinę można regularnie podlewać lub zraszać, aby zapobiec jej nadmiernemu wysuszeniu. Dracenę można nawozić płynnym nawozem do roślin rozcieńczonym do połowy dawki zalecanej na etykiecie.

Dracaena może być uprawiana w wiszącym koszu lub w donicy na patio, pokładzie lub ganku. Roślina wymaga dobrze zdrenowanej ziemi doniczkowej o pH 6,0-6,5. Do gleby należy dodać piasek, perlit lub mało kwaśną, rozłożoną masę roślinną, np. korę sosnową. Donica umieszczona na podstawce wypełnionej pokruszoną cegłą lub żwirem pomoże uchronić ziemię przed wymywaniem.

Częstotliwość podlewania i wymagania dotyczące rodzaju gleby

 • Dracena toleruje umiarkowane, ale regularne podlewanie, ale podlewanie zbyt duże lub zbyt częste może powodować gnicie korzeni, a także może powodować, że roślina stanie się noga.
 • Idealnym harmonogramem podlewania jest podlewanie, gdy gleba czuje się sucha tuż pod powierzchnią.
 • Dracena powinna być dokładnie podlewana, ale nie na tyle, aby spływała z gleby do ogrodu lub na patio.
 • Idealne warunki wzrostu dla Dracena to dobrze zdrenowana ziemia doniczkowa o pH od neutralnego do lekko zasadowego.
 • Idealna temperatura uprawy dla draceny to 20-30°C.
 • Podczas gorącej i suchej pogody należy regularnie podlewać roślinę mgiełką lub wodą, aby zapobiec nadmiernemu wysuszeniu gleby.

Wymagania dotyczące nawożenia draceny

 • Dracena jest rośliną ciężkokarmiącą i wymaga słabego nawozu podstawowego np. o stosunku azotu do fosforu 10-20:1.
 • Roślina powinna być regularnie nawożona, aby nie dopuścić do powstania nóg i promować gęsty wzrost.
 • Dracaena toleruje szeroki zakres warunków glebowych i wodnych, co oznacza, że może być uprawiana w warunkach mniej niż idealnych.
 • Dracaena może być uprawiana hydroponicznie w roztworze odżywczym.
 • Zaleca się stosowanie nawozu co tydzień podczas sezonu wegetacyjnego.

Wysokość baldachimu Draceny i świadomość wzrostu rośliny

Dracaena może rosnąć do 1m wysokości w idealnych warunkach. W warunkach gorszych niż idealne, baldachim może być znacznie krótszy. Ważne jest, aby pozwolić roślinie urosnąć do pełnej wysokości przed zmniejszeniem ilości wody, którą otrzymuje. Sprzyjać to będzie gęstemu ulistnieniu i realistycznemu kwitnieniu.

Dracena z krótkim baldachimem będzie miała mniejsze, rzadsze kwiaty niż ta z wysokim, gęstym pniem. Ponadto wyższa roślina będzie wymagała mniej czasu i wody do wzrostu niż mniejsza.

Zastosowania

 • Dracena jest jedną z najłatwiejszych roślin do uprawy i pielęgnacji.
 • Roślina może być uprawiana w doniczce w domu lub na zewnątrz i jest odporna na suszę.

Wnioski.

Dracena to ciekawa roślina dla tych, którzy chcą spróbować czegoś nowego. Są łatwe w uprawie i wymagają niewielkiej konserwacji. Może to być świetny wybór dla każdego, kto chce dodać roślinę do swojego domu lub ogrodu, jednocześnie wykonując tak mało pracy.

Udostępnij

O autorze