Rośliny

Fikus

Fikus

Ficus jest rodzajem kwitnących drzew i krzewów pochodzących z tropików i subtropików. Są to pnącza, krzewy lub małe drzewa, które są powszechne w lasach tropikalnych. Istnieje około 465 znanych gatunków figowca, z których większość pochodzi z Azji i Afryki. Istnieją jednak takie, które rosną w różnych klimatach na całym świecie. Najpopularniejszym rodzajem figowca jest figowiec (Ficus carica), który występuje w tropikalnych regionach całego świata. Rośliny te mogą wyglądać podobnie do innych roślin, ale istnieje między nimi wiele różnic. Tutaj zbadamy te podobieństwa i różnice, abyś mógł zrozumieć więcej o roślinach fikusowych i ich zastosowaniach w Twoim domu lub projekcie krajobrazowym.

Owoc figowca

Są to drzewa, które wytwarzają jadalne owoce. Owoce mogą być spożywane na surowo lub przetwarzane w celu wykorzystania w różnych potrawach lub napojach. Drzewo figowe pochodzi z regionu śródziemnomorskiego i tropikalnej Azji. Jest to wiecznie zielone drzewo, które dorasta do 10 do 20 metrów (33 do 66 stóp) wysokości. Ma parasolowatą koronę i grube, zdrewniałe pędy, które zakorzeniają się u podstawy. Liście są błyszczące, ciemnozielone i wiecznie zielone, ułożone w gęste kępy na czubkach gałęzi. Znane są również jako figa, fikus, fico lub figuar. Drzewo figowe wytwarza swój owoc w postaci jadalnej figi. Istnieje wiele różnych gatunków drzew figowych, które występują w regionach tropikalnych na całym świecie.

Korzyści z drzewa figowego

Drzewo figowe produkuje jadalne figi w różnych kolorach, w tym czerwonym, czarnym i pomarańczowym. Figi zawierają wiele składników odżywczych, w tym potas, wapń i witaminę A. Zawierają również fitochemikalia, które mogą mieć właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne.

Odmiany drzew figowych w krajobrazie

– Piękna roślina ozdobna: Drzewa figowe mogą dorastać nawet do 10 metrów wysokości i stanowią doskonałą roślinę ozdobną w domu lub krajobrazie. Wiele gatunków fig jest również jadalnych i mogą być uprawiane jako drzewa owocowe. Drzewa figowe są również przydatne jako źródło owoców figowych do spożycia przez ludzi. – Korzyści dla dzikiej przyrody: Figi są ważnym źródłem pożywienia dla wielu gatunków dzikich zwierząt. Ptaki, takie jak osy figowe, muchy z rodziny figowców, zielononóżki figowe i pokrzewki figowe często żywią się figami. Również ptaki wędrowne, takie jak ostrygojad i wilga, mogą jeść figi.

Zastosowania

– Drzewa figowe są łatwe w uprawie, mało wymagające i nadają się do krajobrazów zewnętrznych. Mogą być sadzone jako pojedyncze egzemplarze, w grupach lub jako część mieszanych nasadzeń. Drzewa figowe mogą być uprawiane zarówno w słońcu jak i w cieniu. – Odmiana 'Coconut’ to odmiana karłowa, która wytwarza duże grona dużych, jasnozielonych, soczystych fig. Ta odmiana nadaje się do sadzenia w miejscach o ograniczonej przestrzeni. – Odmiana 'Red Tail’ to jasnoczerwona odmiana nadająca się do uprawy na pnącza. Ta odmiana produkuje duże, ostre, czerwone figi, które są idealne do przyciągania dzikich zwierząt do krajobrazu.

Wnioski.

– Piękna roślina ozdobna: Drzewa figowe mogą być uprawiane jako pojedyncze okazy, w grupach lub jako część mieszanych nasadzeń. Są też odpowiednią rośliną do miejsc o ograniczonej przestrzeni. – Drzewo figowe to doskonała roślina cieniolubna, zwłaszcza gdy posadzimy je w miejscu z dostępem do słońca. – Figowiec może być stosowany jako drzewo ozdobne w parkach i przestrzeniach publicznych lub jako prywatne drzewo krajobrazowe. Ze względu na atrakcyjność dla dzikich zwierząt jest dobrym wyborem do zastosowania jako drzewo uliczne. – Figowiec może być również stosowany jako wiatrochron lub pas ochronny w celu ochrony budynków, ścian i upraw przed szkodami powodowanymi przez wiatr.

Tematy powiązane.

Drzewo figowe pochodzi z regionu śródziemnomorskiego i tropikalnej Azji. Jest to wiecznie zielone drzewo, które dorasta do 10 do 20 metrów wysokości. Ma parasolowatą koronę i grube, zdrewniałe pędy, które zakorzeniają się u podstawy. Drzewo figowe produkuje jadalne figi, które są ważnym źródłem pożywienia dla dzikich zwierząt. Istnieje wiele gatunków drzew figowych, które występują w regionach tropikalnych na całym świecie. Owoc figi jest jednym z najczęściej spożywanych owoców na świecie.

Są to rośliny, które mogą być używane jako drzewa, krzewy i pnącza ozdobne w projektach krajobrazowych. Są łatwe w uprawie i odpowiednie dla różnych miejsc. Drzewo figowe może być wykorzystane do wielu różnych zastosowań w krajobrazie, w tym jako wewnętrzny lub zewnętrzny żywopłot, drzewo cieniujące, pionowy akcent lub jako część jadalnego krajobrazu.

Udostępnij

O autorze