Rośliny

Żurawina

Żurawina

Czerwone jagody żurawiny były przez wieki używane do produkcji wszystkiego, od soków do likierów i dżemów. Dziś ta cierpka jagoda jest jednym z najpopularniejszych owoców w Ameryce. Ale co z jego reputacją jako faux-taste? Na szczęście mamy odpowiedzi. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co kiedykolwiek chciałeś wiedzieć o tej pysznej jagodzie.

Co to jest czerwona żurawina?

Czerwona żurawina, znana również jako słodka żurawina, to rodzaj żurawiny pochodzący z Ameryki Północnej. Są one hybrydą pomiędzy niebieskimi i czerwonymi odmianami tego samego gatunku, Vaccinium macrocarpon. Są mniejsze i słodsze niż borówki, z większą zawartością wody. Żurawiny mogą być spożywane w postaci świeżej lub suszonej. Zazwyczaj są spożywane w miesiącach letnich, gdy są w sezonie. Żurawiny mają bardzo niską zawartość kalorii i tłuszczu oraz niski indeks glikemiczny, co czyni je doskonałym wyborem dla osób z cukrzycą lub tych, którzy starają się ograniczyć spożycie tłuszczu. Żurawiny są również bardzo wysokie w przeciwutleniacze, rodzaj składników odżywczych, które mogą pomóc w walce z niektórymi chorobami.

Historia żurawiny

Pochodzące z Ameryki Północnej czerwone żurawiny są uprawiane od ponad pięciu tysięcy lat. Dziś są one ważną częścią wielu kultur na całym świecie. W rzeczywistości, czerwone żurawiny są tak kulturowo znaczące, że wiele plemion ma swoje własne festiwale i rytuały związane z żurawinami. Obecnie żurawina jest ważną rośliną uprawną dla wielu rolników z Ameryki Północnej. Wykorzystuje się je do produkcji soków, galaretek i innych rodzajów produktów o smaku żurawinowym. Żurawina jest również wykorzystywana jako składnik wielu suplementów diety.

Jak jeść żurawinę?

Żurawiny mogą być jedzone świeże, mrożone lub suszone. Zazwyczaj są one spożywane w miesiącach letnich, kiedy są w sezonie. Świeża żurawina może być jedzona jak każdy inny świeży owoc. Można je jeść samodzielnie jako przekąskę lub dodawać do sałatek, owsianki i innych potraw. Mogą być również używane w muffinach, chlebach i innych wypiekach. Mrożone żurawiny można dodać do owsianki, jogurtu, płatków śniadaniowych lub innych napojów. Można je również wykorzystać w smoothies lub użyć w przepisach, które wymagają użycia borówek lub mango. Suszone żurawiny mają znacznie dłuższą trwałość niż świeże, co czyni je wygodnymi do przechowywania i magazynowania. Są one zazwyczaj dodawane do płatków śniadaniowych, jogurtu, owsianki i innych potraw. Mogą być również stosowane jako przekąska lub dodawane do sałatek i innych przepisów.

Zastosowania.

Sok żurawinowy to popularny napój wytwarzany ze świeżych lub mrożonych żurawin i wody. Sok jest przejrzysty i jasnopomarańczowy w kolorze i ma cierpki smak. Może być stosowany do produkcji wielu różnych napojów, od koktajli po smoothies.

Co z korzyściami zdrowotnymi żurawiny?

Żurawina jest niskokaloryczna, zawiera tylko 25 kalorii na filiżankę, i ma dużo błonnika. Ten błonnik pomaga promować regularne ruchy jelit i pomaga zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób, takich jak cukrzyca, choroby serca i infekcje dróg moczowych. Żurawina jest również bogatym źródłem przeciwutleniaczy, które mogą pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych chorób, w tym niektórych nowotworów i chorób serca.

Żurawina to cierpka jagoda, którą można cieszyć się na świeżo lub zrobić z niej soki i inne produkty. Są świetnym źródłem błonnika i przeciwutleniaczy, które mogą pomóc zmniejszyć ryzyko niektórych chorób. Zazwyczaj są spożywane w miesiącach letnich.

Udostępnij

O autorze