Drzewa

Bananowiec

Bananowiec

Bananowce wytwarzają owoce, które są jadalne i mogą być wykorzystywane do produkcji żywności o smaku bananowym, takiej jak lody, smoothie i inne desery. Bananowce mają również szeroki zakres zastosowań komercyjnych. Liście bananowców mogą być wykorzystywane jako zielona pasza do wypasu zwierząt lub do ściółkowania gleby wokół poszczególnych upraw. Z łodyg bananowców można również wyrabiać liny i inne użyteczne materiały, a z włóknistych korzeni – powrozy lub dywaniki. Banany uprawia się od tysięcy lat w klimacie tropikalnym na całym świecie, a najpopularniejsze odmiany występują obecnie w Azji, Afryce, Ameryce Południowej i Ameryce Środkowej.

Bananowce najlepiej rosną w ciepłych temperaturach i mogą tolerować pewne mrozy, jeśli ich korzenie są chronione przed najniższymi temperaturami w miesiącach zimowych. Aby się rozwijać, potrzebują pełnego światła słonecznego, ale nie będą dobrze rosły w pomieszczeniach zamkniętych przy sztucznym świetle. Bananowce są zielną byliną, która wymaga minimalnej opieki, gdy już zostanie założona w szkółce.

Opis rośliny

Banany to rośliny zielne należące do rodzaju Musa. Musa to łacińska nazwa gatunku rośliny – „bakłażan”. Istnieją trzy główne grupy odmianowe bananów: Odmiany azjatyckie, afrykańskie i amerykańskie. Najpopularniejszą odmianą banana jest Gros Michel, która jest odmianą azjatycką.

Banany są roślinami długowiecznymi, niektóre odmiany osiągają wiek 50 lat, a większe okazy żyją ponad 100 lat. Bananowce rosną najlepiej w ciepłych temperaturach i mogą tolerować pewne mrozy, jeśli ich korzenie są chronione przed najniższymi temperaturami w miesiącach zimowych. Aby dobrze się rozwijać, potrzebują pełnego światła słonecznego, ale nie będą dobrze rosły w pomieszczeniach przy sztucznym świetle. Bananowce są bylinami zielnymi, które wymagają minimalnej opieki po założeniu w szkółce.

Odmiany bananowców

W handlu na całym świecie są setki różnych odmian bananowców. Niewiele jest informacji na temat genetycznej różnorodności bananowców, a odmiany są zazwyczaj rozmnażane przez sadzonki i nasiona. Ponadto, nowe nasadzenia są zwykle wykonywane przez ukorzenianie sadzonek w wodzie, więc dokładna tożsamość oryginalnych odmian nie jest znana. Istnieje wiele różnych typów bananów – niektóre nadają się tylko do określonych klimatów, podczas gdy inne mają szerokie możliwości adaptacyjne.

Wymagania dotyczące uprawy bananów

Banany są roślinami tropikalnymi i rozwijają się tylko w klimacie, który ma ciepłą temperaturę przez cały rok, a także długą, gorącą porę suchą. Zniosą trochę mrozu, jeśli ich korzenie będą chronione przed najniższymi temperaturami w miesiącach zimowych. Bananowce potrzebują pełnego światła słonecznego, aby dobrze się rozwijać, ale nie będą dobrze rosły w pomieszczeniach przy sztucznym świetle. Idealna temperatura dla bananowca to 70 do 75 stopni Fahrenheita.

Banany są roślinami wieloletnimi i będą rosły najlepiej, jeśli średnie roczne opady deszczu w obszarze, w którym są uprawiane, wynoszą od 600 do 1200 milimetrów (20-50 cali). Idealna gleba dla bananowców powinna być dobrze zdrenowana, żyzna i o niskiej zawartości żelaza. Idealne jest pH od 6,5 do 7,5.

Banany najlepiej rosną w klimacie, w którym panuje długa, gorąca pora sucha, a średnia temperatura wynosi od 70 do 75 stopni Fahrenheita. Mogą tolerować pewne mrozy, jeśli ich korzenie są chronione w ziemi podczas miesięcy zimowych.

Uprawa bananowca z nasion

Drzewa bananowe są głównie rozmnażane z sadzonek pobranych z dojrzałych drzew. Jednak z powodzeniem można też uprawiać bananowce z nasion oryginalnego bananowca. Nasiona bananowca są małe i lekkie, nie wykiełkują, jeśli temperatura i wilgotność gleby nie będą optymalne dla wzrostu nasion. Nasiona bananów powinny być namoczone w ciepłej wodzie przez noc przed posadzeniem, ponieważ są bardzo lekkie i mogą unosić się na powierzchni wody.

Banany są roślinami tropikalnymi i rozwijają się tylko w klimacie, w którym przez cały rok panuje ciepła temperatura, a także długa, gorąca pora sucha. Będą tolerować pewien mróz, jeśli ich korzenie są chronione przed najniższymi temperaturami w miesiącach zimowych. Bananowce potrzebują pełnego światła słonecznego, aby dobrze się rozwijać, ale nie będą dobrze rosły w pomieszczeniach przy sztucznym świetle. Idealna temperatura dla bananowca to 70 do 75 stopni Fahrenheita.

Banany są roślinami wieloletnimi i będą rosły najlepiej, jeśli średnie roczne opady deszczu w obszarze, w którym są uprawiane, wynoszą od 600 do 1200 milimetrów (20-50 cali). Idealna gleba dla bananowców powinna być dobrze zdrenowana, żyzna i o niskiej zawartości żelaza. Idealne jest pH od 6,5 do 7,5.

Banany najlepiej rosną w klimacie, w którym panuje długa, gorąca pora sucha, a średnia temperatura wynosi od 70 do 75 stopni Fahrenheita. Mogą tolerować pewne mrozy, jeśli ich korzenie są chronione w ziemi podczas miesięcy zimowych.

Jak zbierać owoce banana?

Banany są odmianą rośliny. Owoce są jadalne i mogą być używane do produkcji żywności o smaku bananowym, takiej jak lody, smoothies i inne desery. Drzewa bananowe mają również szeroki zakres zastosowań komercyjnych, takich jak tworzenie lin i innych materiałów z włóknistych korzeni. Łodygi bananowca mogą być używane do produkcji lin i innych użytecznych materiałów, podczas gdy włókniste korzenie mogą być używane do produkcji lin i dywanów. Liście bananowca mogą być wykorzystywane jako zielona pasza dla pasących się zwierząt lub do ściółkowania gleby wokół poszczególnych upraw.

Banany są roślinami wieloletnimi i generalnie najlepiej rosną, jeśli średnia roczna suma opadów na obszarze, na którym są uprawiane, wynosi od 600 do 1200 milimetrów (20-50 cali). Idealna gleba dla bananowców powinna być dobrze zdrenowana, żyzna i o niskiej zawartości żelaza. Idealne jest pH od 6,5 do 7,5.

Banany są rodzajem rośliny tropikalnej. Można je jeść lub używać do produkcji żywności i napojów. Aby zebrać banany, odetnij gałąź, na której rosną owoce bananowca. Upewnij się, że używasz ostrego noża, aby nie uszkodzić bananowca. Nie pozostawiaj bananowca stojącego w ziemi po ścięciu. Pomoże to roślinie odrosnąć i wydać więcej owoców. Korzenie bananowca należy wykopać, gdy są jeszcze zielone, i umieścić w pojemnikach wypełnionych piaskiem lub ziemią.

Zakończenie

Banany są roślinami wieloletnimi i generalnie będą rosły najlepiej, jeśli średnie roczne opady w obszarze, w którym są uprawiane, wynoszą od 600 do 1200 milimetrów (20-50 cali). Idealna gleba dla bananowców powinna być dobrze zdrenowana, żyzna i o niskiej zawartości żelaza. Idealne jest pH od 6,5 do 7,5. Banany są rodzajem rośliny tropikalnej. Można je jeść lub używać do produkcji żywności i napojów. Aby zebrać banany, odetnij gałąź, na której rosną owoce bananowca. Upewnij się, że używasz ostrego noża, aby nie uszkodzić bananowca. Nie pozostawiaj bananowca stojącego w ziemi po ścięciu. Pomoże to roślinie odrosnąć i wydać więcej owoców. Korzenie bananowca należy wykopać, gdy są jeszcze zielone, i umieścić w pojemnikach wypełnionych piaskiem lub ziemią.

Udostępnij

O autorze