Trawy

Trawa pampasowa

Trawa pampasowa

Trawa pampasowa jest niezwykle pożyteczną rośliną. Jest podstawową rośliną uprawną dla wielu rolników w Ameryce Południowej i można ją znaleźć w całym pasie traw pampasowych, który rozciąga się od południowo-wschodniej Brazylii do Urugwaju. Trawa pampasowa jest wykorzystywana nie tylko jako źródło pożywienia, ale także jako pasza dla bydła, przynęta dla wędkarzy, a nawet jako produkt do pielęgnacji włosów! Pomimo niesamowitej różnorodności zastosowań, tak niewiele osób o niej wie. Dzieje się tak dlatego, że trawa pampasowa nie występuje zbyt często. Jedyne miejsca, w których można ją znaleźć w dużych ilościach to Ameryka Południowa, co oznacza, że jeśli chcesz wyhodować własną dostawę, musisz podjąć pewne szczególne wysiłki, aby to zrobić!

Gdzie występuje trawa pampasowa?

Trawa pampasowa pochodzi z Ameryki Południowej i rośnie w regionie pampasowym, czyli na jałowych, trawiastych równinach w Argentynie, Brazylii i Urugwaju. Ze względu na jej zdolność do rozwoju w bardzo gorących i suchych warunkach, można ją również znaleźć w basenie Morza Śródziemnego, południowo-zachodniej Azji, a nawet w części Afryki. Jest również znany jako trawa lama i paspalum kępkowe, ale te nazwy nie są używane w czasach współczesnych. Uprawa trawy pampasowej to spore wyzwanie, ale dzięki jej imponującej wartości odżywczej i szerokiej gamie zastosowań, jest warta wysiłku. Trawę pampasową można uprawiać do wielu celów, w tym na paszę dla zwierząt gospodarskich, do celów farmaceutycznych i jako roślinę dekoracyjną.

Jak wygląda trawa pampasowa?

Trawa pampasowa jest rośliną wieloletnią, która rośnie w kępach. Jej liście są niezwykle cienkie, zielone i wijące się. Jej kwiaty są żółte i mniej więcej kuliste, z małą, gęstą główką, która zawiera zarówno męskie jak i żeńskie kwiaty. Jego wysokość może wynosić od 0,5 do 1 metra, ale najczęściej spotykana wysokość to od 1 do 1,5 metra. Nie jest to szybko rosnąca roślina, więc można się spodziewać, że osiągnięcie pełnej dojrzałości zajmie od 3 do 4 miesięcy.

Korzyści z uprawy trawy pampasowej

– Doskonała pasza dla zwierząt gospodarskich – Trawa pampasowa jest doskonałą paszą dla bydła, owiec, kóz i koni. Zwierzęta uwielbiają jej wysoką zawartość białka, która jest idealna do tuczenia ich przed ubojem. – Zdrowa i pożywna – trawa pampasowa jest bogata w witaminę A i żelazo, niezbędne składniki odżywcze, których często brakuje w nowoczesnych dietach. W rzeczywistości jest to jedno z najbogatszych źródeł żelaza wśród wszystkich roślin. – Doskonały na alergie – Trawa pampasowa jest załadowana składnikami przeciwzapalnymi, co czyni ją doskonałym naturalnym środkiem na alergie. Może być stosowana jako skuteczne lekarstwo na alergie takie jak astma, alergie na leki, alergie na lateks, a nawet alergie na pszenicę i kukurydzę.

Jak uprawiać trawę pampasową

Trawa pampasowa jest rośliną wieloletnią, więc można ją uprawiać jako roślinę wieloletnią. Kluczem do udanej uprawy trawy pampasowej jest wybranie miejsca, które ma bardzo małą lub żadną konkurencję o wodę. Ważne jest również, aby posadzić trawę w dobrze zdrenowanej glebie, ponieważ trawa pampasowa jest rośliną spragnioną. Trawę pampasową można uprawiać w różnych warunkach, w tym w pełnym słońcu, częściowym słońcu, a nawet w cieniu. Jeśli zdecydujesz się na uprawę trawy pampasowej w półcieniu, będziesz musiał podlewać ją nieco częściej niż zwykle, zwłaszcza jeśli gleba jest bardzo sucha.

Wskazówki dotyczące udanej uprawy trawy pampasowej

– Wybierz odpowiednie miejsce – Trawa pampasowa jest bardzo trudną rośliną do uprawy. Najlepiej radzi sobie w bardzo suchych warunkach i nie toleruje nawet niewielkiej konkurencji o wodę. Jeśli więc chcesz ją uprawiać, wybierz miejsce, które jest bardzo suche i pozbawione jakichkolwiek drzew. – Wybierz odpowiednią odmianę – trawa pampasowa jest trudną rośliną, ale istnieje kilka odmian, które są bardziej wyrozumiałe, jeśli chodzi o warunki uprawy. Jeśli uprawiasz ją samodzielnie, powinieneś wybrać odmianę tolerującą bardzo suche warunki i odporną na częściowe zacienienie. – Wybierz odpowiednią metodę sadzenia – Sadząc trawę pampasową, należy pamiętać o wykopaniu dołka, który jest nieco szerszy niż bryła korzeniowa nasion. Pozwoli to korzeniom rozłożyć się i zapobiegnie zbytniemu stłoczeniu trawy w małym dołku.

Trawa pampasowa to niezwykle pożyteczna roślina. Jest używana nie tylko jako źródło pożywienia, ale także jako pasza dla bydła, przynęta dla rybaków, a nawet jako produkt do pielęgnacji włosów! Pomimo niesamowitej różnorodności zastosowań, tak niewiele osób o niej wie. Dzieje się tak dlatego, że trawa pampasowa nie jest zbyt powszechna. Jedyne miejsca, w których można ją znaleźć w dużych ilościach, to Ameryka Południowa, co oznacza, że jeśli chcesz wyhodować własny zapas, musisz podjąć w tym celu pewne szczególne wysiłki!

Udostępnij

O autorze